Úvod > Obec > Aktuality > MILOSTIVÉ LÉTO - šance, jak se zbavit exekucí

Datum ukončení:
28.1.2022

Podmínky akce Milostivé léto

Milostivé léto je vyhlášeno na tři měsíce od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 a kdykoliv během této doby je možné svou exekuci doplatit. Platí pouze pro exekuce, které byly zahájeny před spuštěním akce, tedy před datem 28.10.2021. Další podmínkou je, že věřitelem (ten, komu se dluží) musí být veřejnoprávní subjekt. Za veřejnoprávní subjekt je považován stát a územní samosprávný celek (kraj, obec). Dále pak každý podnik a právnická osoba, ve které má stát nebo obec majetkovou účast.

Příklady veřejnoprávních subjektů a nejčastějších situací, kdy vznikají pohledávky:

• Obec - nájemné v městských bytech, platby za svoz odpadu atd.
  • Česká televize, Český rozhlas - koncesionářské poplatky
  • Zdravotní pojišťovna - neuhrazené pojištění
  • Dopravní podniky - pokuty za jízdu načerno
  • ČEZ - účty za elektřinu, plyn atd.
  • Veřejná vysoká škola - poplatek za prodloužené studium

Jak tedy z textu vyplývá, například exekuci vzniklou z dluhu vůči společnosti ČEZ lze v akci uhradit, protože se jedná o podnik s majetkovou účastí státu. Naopak exekuce od jiného dodavatele elektřiny (např. Innogy) zaplatit v rámci akce nelze, protože se jedná o soukromou společnost. Zda je v konkrétní společnosti akcionářem stát nebo obec, lze zjistit na stránkách Justice.cz.

Dalšími podmínkami je, že dlužník se nesmí nacházet v insolvenčním řízení a zároveň musí být exekuce vyřizována soudním exekutorem. To znamená, že do akce tak nespadají dluhy, které napřímo vymáhá například celní nebo daňová správa. Dlužník musí být fyzická osoba. Na právnické osoby se akce nevztahuje.

Bližší informace:  Milostivé léto – Exekuce (justice.cz)