Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > 75. výročí osvobození naší obce

75. výročí osvobození naší obceDatum konání:
29.4.2020

Vážení spoluobčané,

dne 29. dubna si připomínáme 75. výročí osvobození naší obce a ukončení  druhé světové války. Při této příležitosti dnes položí zástupci obce a Sboru dobrovolných hasičů Topolany kytice k pomníku padlých na návsi a na hrob sovětského vojáka.  Sovětský voják Litvinov Michail Jakovlevič narozen roku 1906 padl v naší obci 27. dubna 1945. Byl jedním z 22 sovětských vojáků, kteří padli při osvobození naší obce. Při tomto pietním aktu uctíme památku našich rodáků, kteří bojovali za naši svobodu a obětovali to nejcennější – svoje životy. Při této události padli nejen vojáci, ale i civilisté. Svědčí o tom jména vyrytá na desce pomníku padlých.

Citace z obecní kroniky:

Psal se rok 1945 vesnice byla prázdná a všichni uchýlili se do krytů. Život ve vesnici jakoby ustal. Nastala krásná neděle 29. dubna 1945. I přestupy německých vojsk ustaly. Zmatená válečná situace se vyjasňovala a Němci nebyly sto zadržeti nápor sovětských vojsk IV. Ukrajinské fronty maršála Malinovského…

Tichá slunná neděle rozhodla o našem osudu. Od ranních hodin ustupovaly rozčleněně německé jednotky vesnicí. Střelba byla slabá. Po poledni objevili se východně od Boží muky – Mikulášku sovětské jednotky, které bez odporu prostupovaly rozčleněně až k řece Hané, východně od splavu. Tam počala se ozývat první střelba z pušek a samopalů. Se soumrakem začal boj o vesnici. Po půlnoci dostávali se Rudoarmějci do uličky a při prvních krocích zaplatil hrdinství jeden z nich smrtí. S úsvitem dostali se sovětští vojáci dále na západní okraj vesnice… Němci ještě za ranní tmy vytratili se z obce a vzali sebou některým rolníkům koně.  Poslední zbytky ustupujících Němců zničili most přes Hanou. Detonace byla strašná. Hodiny na škole se zastavily a velký pískovcový kříž u kostela se otočil o 45°. Dopoledne byl boj o naši obec skončen.

Vážení občané, uctěte prosím památku padlých minutou ticha.